Rólam

Rólam

Hitvallásom a „jelenmúlt”

Napjaink öltözeteibe beépíteni valamit múltból. Lehet ez egy sziluett, egy szabásvonal, egy motívum, egy díszítés. Munkámban ötvözöm a természetes alapanyagokat, zsinórokat, paszományokat, hímzéseket, díszes gombokat, és napjaink technológiáját. 
Központban ÖN (TE) vagy. Egyéniségére tervezve, személyre szabva. Méretre készítve. Minden egy kézben. Megismerkedés, tájékozódás, tervezés, konzultáció, finomhangolás, anyagválasztás, szabás, varrás.

Velem készült portréfilm

„ELEKROMŰSZERÉSZBŐL RUHAKÉSZÍTŐ KÉZMŰVES”

Híradásipari szakközépiskolában érettségiztem és kezdtem dolgozni a szakmában. Pár év múlva elkezdem amatőr módon szabni, varrni, elsősorban magamnak. Aztán szakmát váltottam. Elvégeztem a Könnyűipari Műszaki Főiskola Ruhaipari szakot, Gyártáselőkészítő ágazaton. Tanulmányaim alatt kijártam szövetkezetekbe, szabóságokba a méretes ruhakészítést tanulni. Diploma után pár évet tanítottam a főiskolán, mint szakoktató, aztán magánzó lettem. Szabásmintákat, mintadarabokat készítettem, szériáztam kisvállalkozóknak, divattervezőknek. Több évet dolgoztam a magyarországi bérmunkáztatásban elsősorban amerikai cégek részére. Volt alkalmam megismerni Magyarország szinte összes nagyüzemét és rengeteg varrodáját. Amikor ezek a cégek tovább vitték a gyártásaikat távolkeletre, újra elkezdtem egyedi ruhákat készíteni a saját ötleteim alapján. Hogy fejlesszem magam tanultam divat és stílustervezést, valamint jelmeztervezést is. Terveztem és készítettem jelmezeket a Nemzeti Lovas színháznak. Dolgoztam magyar és nemzetközi filmes produkciókban, mint szabó, jelmezkészítő.

A fő tevékenységem az egyedi megrendelésre tervezett és készített női és férfiruhák, textil ékszerek. Gyakran veszek részt munkáimmal pályázatokon.

„MINDENEGYBEN”

Hölgyeknek és uraknak is dolgozom. Mindkettőt szeretem, mindkettővel szívesen foglalkozom.

Konfekciós technológia és méretes szabóság sem áll tőlem messze. A nagyüzemit főiskolán tanultam, a méretest szabóktól. Mindkettőből mindig a legadekvátabbat használva. Divat és jelmeztervezést is tanultam.

A teljes folyamatot átlátom, ismerem, művelem. Tervezéstől a kivitelezésig. Meg tudom valósítani a saját ötleteimet. Ha szükséges széria gyártást is le tudok vezényelni varrodában, üzemben. Gyári tapasztalatom is van. Külföldi cégek (elsősorban amerikai, pl. DKNY.) bérmunkáját is menedzseltem itthon és a környező országokban is. A kezeim alatt mindenegybe kerül.

„ELISMERÉSEK”

Többször díjazták az alkotásaimat a Magyar Kézművességért Alapítvány Pályázatain. Kaptam Magyar Kézműves Remek Díjat. Tetőtől Talpig Fővédnöki különdíj. „ARANYFOKOS” kézműves vándordíj. Szakmai kollégáimmal többször vettünk részt együtt is pályázatokon és kiállításokon. Önálló kiállításunk volt a Dunapalotában „Emberközelben” címmel.

Így alkotok: Az első találkozástól a kész ruháig

Általában az első kapcsolat egy telefonhívás. Egy korábbi megrendelőm leendő menye jelentkezett be, hogy menyasszonyi ruhát szeretne. Megbeszéltük a személyes találkozás időpontját és kértem, hogy szedjen össze minden elképzelését, elvárását a ruhával kapcsolatban. Ha van esetleg olyan kép, képek, amelyek valami miatt tetszenek neki, azt hozza magával.

Az első személyes találkozás: A méretvételen és a fazon megbeszélésén kívül rendkívül fontos az illető megismerése, személyisége, habitusa, hogy a lehető legjobban „rászabott” ruhája legyen. Körülbelüli elképzelése volt a fazonra. Keleti ihletésű esküvői ruhát képzelt magának, de mindenféleképpen „magyar módra”. Az anyagát illetően pontosan tudta mit akar. Összegyűjtöttem a lehető legtöbb információt. Abban maradtunk, hogy ezek alapján készítek pár tervet, amit interneten átküldök és kiválasztja a számára legmegfelelőbbet.

Tervezés folyamata: Információgyűjtés: Az interneten képek nézegetése, gyűjtése az elmondott elképzelés alapján. Ezekből egy válogatás összeállítása és elküldése a megrendelőnek, hogy jelölje meg a számára szimpatikus fazonokat, részleteket. Ez után jöhet az ötletelés és ezek vázlatrajzban való megjelenítése. Újabb üzenetváltás, hogy jelölje meg azokat a rajzokat, amelyek szimpatikusak a számára. Ez a folyamat addig zajlik, amíg ki nem alakul a végleges fazon.

A ruha készítése: Az elfogadott terv alapján elkészítem a szabásmintákat és próbaanyagból, molinóból, az első próbát. Tulajdonképpen ez a második alkalom amikor személyesen találkozunk. Feladom az összefércelt próba ruhát és ellenőrzöm a testhez állóságot és elvégzem a szükséges igazításokat. A vevő megnézi, hogy a terv és a valóság az elképzelése szerint alakult-e. Az észrevételeit lejegyzem, lefényképezem a próbát. Megbeszéljük a következő alkalmat, amikorra a módosításokat elvégzem. A próbán tapasztaltak alapján módosítom a szabásmintát és elkészítem a második próbát. Ha csak apró igazítás volt akkor a végleges anyagból, ha sok, akkor újabb molinó próba. Ebben az esetben újabb molinó próba, mert a hímzés díszítéseket még a kiszabás előtt kell az anyagra elkészíteni. Ez után már csak minimális igazításra van lehetőség. A próba folyamat is addig zajlik, amíg mindketten elégedettek nem leszünk a ruhával. Ebben az esetben még egy boleró is volt a ruha kiegészítője hűvösebb idő esetére. Külön feladat volt a hímzések helyének és az anyag hímzőkeretbe fogásának megtervezése. Elvittem a hímzőhöz a nagyolva kiszabott alkatrészeket és megrendeltem a hímzést. Ez után következett a szabás és varrás. Befejezés előtt még egy biztonsági próba, hogy az esküvőn minden a helyén legyen. Utolsó lépés a gombozás, majd a ruha átadása.

Ha felkeltettem az érdeklődésedet, kíváncsiságodat, szeretnél valami egyedit, személyre szabottat, vagy csak kérdésed van, vedd fel velem a kapcsolatot elérhetőségeimen.

gyula@gyulaszabo.hu

+36 30 932 1647

Budapest, Közraktár u. 12b, 1093

Oldaltérkép

Telefonhívás