Esküvői ruházat

Így alkotok: Az első találkozástól a kész ruháig.
Általában az első kapcsolat egy telefonhívás. Egy korábbi megrendelőm leendő menye jelentkezett be, hogy menyasszonyi ruhát szeretne. Megbeszéltük a személyes találkozás időpontját és kértem, hogy szedjen össze minden elképzelését, elvárását a ruhával kapcsolatban. Ha van esetleg olyan kép, képek, amelyek valami miatt tetszenek neki, azt hozza magával.
Az első személyes találkozás: A méretvételen és a fazon megbeszélésén kívül rendkívül fontos az illető megismerése, személyisége, habitusa, hogy a lehető legjobban „rászabott” ruhája legyen. Körülbelüli elképzelése volt a fazonra. Keleti ihletésű esküvői ruhát képzelt magának, de mindenféleképpen „magyar módra”. Az anyagát illetően pontosan tudta mit akar. Összegyűjtöttem a lehető legtöbb információt. Abban maradtunk, hogy ezek alapján készítek pár tervet, amit interneten átküldök és kiválasztja a számára legmegfelelőbbet.
Tervezés folyamata: Információgyűjtés: Az interneten képek nézegetése, gyűjtése az elmondott elképzelés alapján. Ezekből egy válogatás összeállítása és elküldése a megrendelőnek, hogy jelölje meg a számára szimpatikus fazonokat, részleteket. Ez után jöhet az ötletelés és ezek vázlatrajzban való megjelenítése. Újabb üzenetváltás, hogy jelölje meg azokat a rajzokat, amelyek szimpatikusak a számára. Ez a folyamat addig zajlik, amíg ki nem alakul a végleges fazon.
A ruha készítése: Az elfogadott terv alapján elkészítem a szabásmintákat és próbaanyagból, molinóból, az első próbát. Tulajdonképpen ez a második alkalom amikor személyesen találkozunk. Feladom az összefércelt próba ruhát és ellenőrzöm a testhez állóságot és elvégzem a szükséges igazításokat. A vevő megnézi, hogy a terv és a valóság az elképzelése szerint alakult-e. Az észrevételeit lejegyzem, lefényképezem a próbát. Megbeszéljük a következő alkalmat, amikorra a módosításokat elvégzem. A próbán tapasztaltak alapján módosítom a szabásmintát és elkészítem a második próbát. Ha csak apró igazítás volt akkor a végleges anyagból, ha sok, akkor újabb molinó próba. Ebben az esetben újabb molinó próba, mert a hímzés díszítéseket még a kiszabás előtt kell az anyagra elkészíteni. Ez után már csak minimális igazításra van lehetőség. A próba folyamat is addig zajlik, amíg mindketten elégedettek nem leszünk a ruhával. Ebben az esetben még egy boleró is volt a ruha kiegészítője hűvösebb idő esetére. Külön feladat volt a hímzések helyének és az anyag hímzőkeretbe fogásának megtervezése. Elvittem a hímzőhöz a nagyolva kiszabott alkatrészeket és megrendeltem a hímzést. Ez után következett a szabás és varrás. Befejezés előtt még egy biztonsági próba, hogy az esküvőn minden a helyén legyen. Utolsó lépés a gombozás, majd a ruha átadása.